ZAWÓD REGULOWANYZdjęcie zawodu
W. żeńska

Masażysta

Wykonuję masaże lecznicze, sportowe, kosmetyczne.

Masażysta

Wykonuję masaże lecznicze, sportowe, kosmetyczne.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

W moim zawodzie cały czas dbam o rozwijanie umiejętności i poznawanie nowych technik masażu, które zdobywają coraz większą popularność. Dzięki temu mogę zaoferować klientom usługi na najwyższym poziomie, a oni chętnie przychodzą na kolejne masaże.

Czym się zajmuję?

Moimi masażami pomagam ludziom odzyskać zdrowie i poprawić samopoczucie. Mogę wykonywać masaże lecznicze, przepisane przez lekarza pacjentom zmagającym się z różnymi problemami zdrowotnymi. Mogę też zajmować się masażami sportowymi, przyspieszającymi regenerację mięśni i poprawiającymi kondycję sportowców, kosmetycznymi, pomagającymi dbać o młody wygląd skóry, i relaksacyjnymi, rozluźniającymi napięte mięśnie, a także szeregiem innych, dopasowanych do potrzeb klienta, np. masaż reiki, gorącymi kamieniami, bańkami czy stemplami. 


Przed zabiegiem najpierw przygotowuję świeże ręczniki i prześcieradła dla pacjentów oraz odpowiednio dopasowane olejki lub inne środki do nawilżania skóry i redukowania tarcia podczas masażu. Jeśli mam wykonać masaż leczniczy, rozmawiam z pacjentem o jego stanie zdrowia, zapoznaję się z tym, co o dolegliwościach napisał lekarz na skierowaniu, a czasem też oglądam zdjęcia RTG albo USG. 
Zabiegi przeważnie wykonuję w gabinecie wyposażonym w specjalny stół do masażu o regulowanej wysokości, na którym pacjenci mogą wygodnie się ułożyć, a ja mam wygodny dostęp do nich z każdej strony. Największą nagrodą jest dla mnie uśmiech moich klientów i ich radość z tego, że dzięki mnie mogą pozbyć się bólu. 


Co powinienem umieć? 

Muszę znać się na różnych rodzajach masażu leczniczego: klasyczny, izometryczny, kontralateralny, tensegracyjny, limfatyczny, a u małych dzieci – Shantala, i potrafić je prawidłowo wykonywać. 


Z moich usług korzystają często sportowcy, dlatego muszę potrafić dopasowywać rodzaj masażu sportowego do rodzaju kontuzji, z którą zmaga się konkretny zawodnik i do dyscypliny sportu, którą uprawia, żeby móc wzmacniać te mięśnie, których sprawność jest bardzo ważna w danej dyscyplinie, oraz wiedzieć, jak przyspieszyć odnowę biologiczną organizmu po sezonie albo trudnych zawodach. 
Oprócz tego muszę znać się na rodzajach masaży kosmetycznych, relaksacyjnych i profilaktycznych, które zapobiegają problemom zdrowotnym, które mogą się pojawić np. u osób mających siedzącą pracę. 
W mojej pracy ważna jest bardzo dobra znajomość anatomii i fizjologii człowieka, czyli budowy i funkcjonowania ludzkiego organizmu, oraz patologii, czyli chorób, jakie mogą mu się przytrafić. Dzięki temu wiem, jak łagodzić ból mięśni i przywracać im sprawność, pobudzać do lepszego działania układ krążenia oraz potrafię dobierać rodzaj masażu do problemów zdrowotnych. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • cierpliwość,
  • wyrozumiałość,
  • umiejętność słuchania klientów,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • wytrwałość, ponieważ efekty moich zabiegów często są widoczne dopiero po dłuższym czasie.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę pracować w szpitalach i innych placówkach zdrowotnych, w gabinetach kosmetycznych, gabinetach odnowy biologicznej, stowarzyszeniach osób niepełnosprawnych, klubach sportowych. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.