Mapa Karier v 4.0.0

Pierwsza rozmowa kwalifikacyjna cz. 1: Jak się przygotować?

Autor: Anna Rduch (pod red. Mapy Karier); Ostatnia aktualizacja: 05.03.2024

Rozmowa kwalifikacyjna to nie przesłuchanie – to jeden z etapów rekrutacji, który daje Ci szansę zaprezentowania się od jak najlepszej strony. Sprawdź, jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej – szczególnie tej pierwszej, gdy jesteś jeszcze w szkole lub na studiach.

Okładka strony

Rozmowa kwalifikacyjna często jest źródłem stresu, bez względu na to, czy stawiasz pierwsze kroki na rynku pracy, czy jesteś doświadczonym specjalistą. Możesz jednak zmniejszyć stres dzięki jednej sztuczce. Jest nią (po prostu i aż) staranne przygotowanie się. Oczywiście, nie sposób przygotować się na wszystko, ale na wiele typowych sytuacji – jak najbardziej można! 

Zacznij od fundamentów

1. Skompletuj w jednym miejscu dokumenty

  • CV, które wysłałeś do firmy (i list motywacyjny, jeśli był wymagany);
  • referencje (jeśli je posiadasz); 
  • dodatkowe dokumenty, np. ważne certyfikaty językowe czy potwierdzenia posiadanych uprawnień (najczęściej na tym etapie nie jest to jednak konieczne).

2. Jeszcze raz przeczytaj swoje CV

Przypomnij sobie także swój list motywacyjny, przeczytaj ponownie ofertę pracy, a także zapoznaj się ze stroną internetową i mediami społecznościowymi firmy. Dzięki temu nie dasz się zaskoczyć i będziesz umiejętnie nawiązywać do swojej aplikacji oraz specyfiki i potrzeb organizacji. 

3. Stwórz listę swoich atutów: mocnych stron, umiejętności, osiągnięć

Przygotuj argumenty, czyli konkretne sytuacje z życia, potwierdzające, że naprawdę posiadasz te mocne strony i umiesz je wykorzystać w praktyce. Takie dowody „z życia wzięte” są bardziej przekonujące niż długa lista ogólników.

Twoje atuty ukrywają się w takich miejscach, jak:

  • działalność szkolna lub studencka (udział w konkursach, realizowane projekty, organizowane wydarzenia, działalność w kołach naukowych lub innych organizacjach uczniowskich czy studenckich), 
  • zajęcia pozaszkolne (dodatkowe aktywności związane z Twoimi zainteresowaniami, pasjami), 
  • doświadczenie (prace dorywcze, wolontariat, praktyki szkolne, staże, projekty). 

W odniesieniu do powyższych obszarów zastanów się: 

  • jakie zadania wykonywałaś/eś?, 
  • za co byłaś/eś odpowiedzialna/y?
  • czego się nauczyłaś/eś?
  • czego się dowiedziałaś/eś o sobie?

Jeśli masz trudności z nazywaniem cech i umiejętności, skorzystaj np. z listy kompetencji miękkich od Mapy Karier lub innych zestawień dostępnych w sieci. 

4. Spróbuj przewidzieć pytania

Korzystając z dostępnych w Internecie przykładowych pytań pojawiających się na rozmowach kwalifikacyjnych, spróbuj na głos odpowiedzieć na jak najwięcej z nich. Chodzi o zapoznanie się z charakterem takich pytań. Oczywiście, na rozmowie pojawią także inne pytania, jednak po wcześniejszym przećwiczeniu swoich odpowiedzi, będziesz wiedział, czego się spodziewać i wzmocnisz pewność siebie. 

Ważne – nie ucz się odpowiedzi na pamięć. Po prostu stwórz w głowie zarys wypowiedzi. 

W artykule Pierwsza rozmowa rekrutacyjna cz. 2: Jak odpowiadać na pytania? znajdziesz wiele wartościowych podpowiedzi. 

5. Przygotuj własne pytania

Pamiętaj, że rozmowa kwalifikacyjna to ROZMOWA, dlatego Ty także możesz (a nawet powinnaś/powinieneś) zapytać o interesujące Cię kwestie dotyczące stanowiska i trybu pracy.  Pokazuje to, że jesteś zaciekawiony firmą i zaangażowana/y w rekrutację. 

Przykładowe pytania, które możesz zadać, to: 

  • Jak wygląda typowy dzień pracy na tym stanowisku? 
  • Co będzie należało do moich obowiązków? 
  • Jakie są dalsze etapy procesu rekrutacji? 
  • Jakie umiejętności są szczególnie istotne na tym stanowisku? 
  • Jakie są szanse na dalszą współpracę z Państwa firmą, po zakończeniu programu stażowego (praktyk/ wolontariatu)? 
  • Kiedy mogę spodziewać się informacji zwrotnej o wynikach rekrutacji? 

6. Sprawdź, co zamieszczasz w social mediach

Zdjęcia i wpisy publikowane w sieci budują Twój wizerunek zawodowy już na etapie poszukiwania pierwszej pracy, stażu, czy praktyk. Rekruterzy sprawdzają informacje o kandydatach w Internecie, dlatego usuń treści, które mogą być kontrowersyjne lub stawiać Cię w złym świetle i ustaw konto jako „prywatne”.  

Czym różni się przygotowanie do rozmowy stacjonarnej i online?

Podczas rozmowy stacjonarnej osobiście spotkasz się z rekruterem, a często także z innymi osobami, np. przedstawicielem działu, do którego aplikujesz czy bezpośrednim przełożonym. 

Przygotowując się do rozmowy stacjonarnej, zwróć uwagę na:

  • odpowiedni strój (kilka wskazówek znajdziesz poniżej),
  • dokumenty, które ze sobą zabierzesz (oznacz je i posegreguj tak, aby mieć do nich szybki dostęp. To również oszczędzi Ci stresu), 
  • informacje organizacyjne: imię i nazwisko osoby, z którą jesteś umówiony, kontakt do tej osoby, miejsce i termin spotkania oraz sposób dojazdu, dla uniknięcia spóźnienia.  

Rekruter może zaproponować także rozmowę w formie zdalnej, np. za pośrednictwem MS Teams, Skype, Zoom.

Przygotowując się do rozmowy online, zwróć uwagę na:

  • aspekty techniczne, takie jak:   

stabilne połączenie z Internetem, poziom naładowania baterii (lub ładowarka w zapasie), sprawna kamera i mikrofon (dobra jakość dźwięku i obrazu wpływa na odbiór Twojej osoby); wcześniejsze zainstalowanie aplikacji wykorzystywanej podczas spotkania; opracowanie planu B: warto mieć w zapasie drugie urządzenie, z którego w razie problemów będziesz mógł/mogła odbyć spotkanie (np. drugi laptop, telefon z daną aplikacją).

  • kadr w kamerze: ustaw kamerę na wysokości wzroku i ujmij w kadrze swoją twarz i ramiona. Sprawdź, co widać w tle i usuń bałagan lub inne rozpraszające elementy.
  • odpowiedni strój;
  • odpowiednie miejsce: zadbaj o ciszę oraz o to, by nikt nie przeszkadzał Ci podczas spotkania. Wycisz telefon.
  • dokumenty pod ręką oraz kalendarz, notatnik i coś do pisania.

3. Rozmowa telefoniczna 

Jeśli rekruter decyduje się na rozmowę przez telefon, to zazwyczaj jest ona krótka i stanowi wstęp do rozmowy kwalifikacyjnej w innej formie. 

Przygotowując się do rozmowy telefonicznej, zwróć uwagę na:

  • uśmiech: ton naszej wypowiedzi i uśmiech słychać w rozmowie, przez co odbiór staje się bardziej przyjazny, 
  • odpowiednie miejsce: zadbaj o wygodne i ciche miejsce oraz o to, by nikt nie przeszkadzał Ci podczas spotkania, 
  • dokumenty pod ręką oraz kalendarz, notatnik i coś do pisania. 

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? 

Bez względu na to, czy zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną do siedziby firmy, czy online, zadbaj o profesjonalny wygląd. Nie zawsze musisz ubierać się elegancko. Dostosuj ubiór do stanowiska, na które aplikujesz. Strój powinien wyrażać szacunek do rozmówcy. 

Wskazówki:

  • wybierz kolory takie jak: biel, czerń, granat, odcienie szarości, beż, brąz, 
  • zakryj ramiona, dekolt, brzuch, uda, palce stóp - zrezygnuj z koszulek na ramiączkach, krótkich sukienek (lub spódnic), czy spodenek, koszulek odkrywających brzuch, sandałów, klapek itp. 
  • kiedy jest chłodno załóż coś z następujących propozycji: długie spodnie, spódnica lub sukienka za kolana (lub delikatnie powyżej), golf, koszula / bluzka z długimi rękawami, sweter, żakiet, marynarka, odpowiednie obuwie, 
  • w upalne dni mimo wszystko postaw na długie spodnie, spódnicę lub sukienkę za kolana (lub delikatnie powyżej), koszulę / koszulkę z krótkim rękawem lub o długości 3/4, buty zakrywające stopę, 
  • zachowaj formalny styl, co oznacza, że rezygnujesz z dresów, bluzy, koszulki z różnymi nadrukami, nakrycia głowy (które nie stanowią elementu kultu religijnego), nadmiaru biżuterii i ozdób, „plażowego” obuwia. 

Co Cię czeka na rozmowie rekrutacyjnej? Jak się zachować? Jakie pytania najczęściej się pojawiają? Jak wybrnąć z trudnych sytuacji? Przeczytaj cz. 2 naszego cyklu: “Pierwsza rozmowa kwalifikacyjna cz. 2: Jak odpowiadać na pytania?”.


Masz pytania dotyczące przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej? A może chcesz podzielić się własnym doświadczeniem lub wskazówkami? Napisz do nas: : kontakt@mapakarier.org  


Inne artykuły na blogu, które mogą Ci się spodobać:



Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.