Mapa Karier v 4.0.0

Najczęściej zadawane pytania


Co to jest i do czego służy Mapa Karier?

Mapa Karier to bezpłatna i interaktywna baza informacji o ścieżkach kariery i rynku pracy dla młodych ludzi. 

Mapę Karier można eksplorować na wiele sposobów. Miasto Zawodów jest przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, natomiast Ścieżki Kariery dla młodzieży i dorosłych. Do dzisiaj opisaliśmy ponad 700 zawodów. 

Na naszej stronie udostępniamy innowacyjny Filtr preferencji, który pomaga młodym ludziom odnaleźć ścieżki kariery najlepiej dopasowane do ich oczekiwań, a także rozwijamy projekt #ZawodowyStream, w ramach którego prowadzimy wywiady online z przedstawicielami różnych branż. 

Tworzymy również dodatkowe zasoby dla różnych grup odbiorców w ramach:

Zapraszamy do wspólnej eksploracji!

Dlaczego stworzyliśmy Mapę Karier?

Mapa Karier powstała po to, by w atrakcyjny sposób poszerzać wiedzę dzieci i młodzieży o rynku pracy i świecie zawodów. Z badań wynika, że ta wiedza jest bardzo ograniczona, co może skutkować nieoptymalnymi decyzjami dotyczącymi dalszej edukacji i kariery.

Kto jest autorem Mapy Karier?

Mapa Karier jest projektem rozwijanym przez zespół fundacji Katalyst Education - pozarządowej, niezależnej i niedziałającej dla zysku organizacji. Jeśli chcesz dowiedzieć się o nas więcej, wejdź na stronę www.katalysteducation.org

Drugim projektem rozwijanym przez naszą fundację jest Pi-stacja, w ramach której publikujemy darmowe wideolekcje i interaktywne ćwiczenia realizujące program nauczania z przedmiotów szkolnych, a także bezpłatnie pomagamy uczniom w przygotowaniu do egzaminu ósmoklasisty i matury z matematyki. Opublikowaliśmy już tysiąc krótkich filmików zgodnych z podstawą programową, z których korzystają uczniowie w całej Polsce.

Ile kosztuje korzystanie z Mapy Karier?

Korzystanie z Mapy Karier nie wymaga żadnych opłat ani rejestracji. Tak również pozostanie w przyszłości - Mapa Karier zawsze będzie bezpłatna dla użytkowników.

Skąd macie pieniądze na rozwijanie Mapy Karier?

Naszą działalność finansujemy ze środków pozyskanych od darczyńców. Naszym głównym darczyńcą jest White Star Educational Foundation. Wspierają nas również inne organizacje, za co serdecznie dziękujemy.

Także Twoja wpłata pomoże nam w tworzeniu cyfrowych zasobów edukacyjnych, a tym samym zapewni polskim uczniom darmowy dostęp do wysokiej jakości materiałów do nauki. Dowiedz się, jak przekazać nam darowiznę.

Możesz również przekazać na rzecz naszej fundacji 1,5% podatku. Wpisz nasz numer KRS 0000558853 w zeznaniu podatkowym.

Jak mogę Was wesprzeć?

Możesz nam pomóc na wiele sposobów.

Obserwuj media społecznościowe Mapy Karier (Facebook, Instagram, LinkedIn) i udostępniaj nasze treści (m.in. opisy zawodów, scenariusze lekcji, wpisy na blogu, nagrania wywiadów z serii #ZawodowyStream) aby dotarły do jak największej liczby osób.

Jeśli jesteś nauczycielem, przekaż informację o Mapie Karier i naszych bieżących inicjatywach uczniom i rodzicom. Będziemy również wdzięczni za umieszczenie linku do Mapy Karier w zakładce „Doradztwo zawodowe” na stronie internetowej szkoły, w której pracujesz.

Jeśli reprezentujesz firmę lub organizację, sprawdź jak możemy współpracować, aby przybliżać młodym ludziom w Polsce świat zawodów i rynku pracy.

Czy mogę wykorzystać Mapę Karier na zajęciach w mojej szkole?

Jak najbardziej. Mapa Karier powstała między innymi po to, aby pomóc nauczycielom w prowadzeniu atrakcyjnych dla uczniów lekcji na temat rynku pracy i przyszłych wyborów zawodowych. 

Wskazówki, jak wykorzystać Mapę Karier w pracy z uczniami w ramach doradztwa zawodowego, godziny wychowawczej czy lekcji przedmiotowych, znajdziesz na podstronie Pomysły na lekcje oraz w webinarach, których nagrania obejrzysz na kanale YouTube.com/MapaKarier. Praktycznymi wskazówkami i inspiracjami dzielimy się również na blogu. Wszystkie materiały dla nauczycieli udostępniamy w Strefie Nauczyciela.

Co to jest #ZawodowyStream?

Jeżeli chcesz wspólnie z nami zorganizować #ZawodowyStream i opowiedzieć młodzieży o pracy w Twojej branży, skontaktuj się z nami.

Co to jest Filtr preferencji?

Filtr preferencji jest autorskim narzędziem Mapy Karier. Został opracowany i wdrożony przez członków zespołu fundacji Katalyst Education. Więcej o Filtrze preferencji przeczytasz tutaj.

Skąd biorą się dane w Mapie Karier?

Opisy zawodów w Mapie Karier tworzymy na podstawie:

  • raportów i danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS);
  • aktualnych ogłoszeń o pracę zamieszczanych w popularnych serwisach;
  • materiałów instytucji publicznych, firm i organizacji pozarządowych zatrudniających specjalistów z różnych branż.

Przykładowe ścieżki zawodowe wraz z istotnymi kwalifikacjami dla danego zawodu pokazują kilka z możliwych dróg do zdobycia profesji. W przygotowaniu tej części opieramy się przede wszystkim na „Przewodniku po zawodach MRiPS", materiałach Krajowego Ośrodka Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej oraz doświadczeniach przedstawicieli zawodów.

Dane o średnich wynagrodzeniach i wielkości rynku pracy w ramach grup zawodowych czerpiemy z Głównego Urzędu Statystycznego. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o metodzie obliczeń, w sekcji „Statystyki grupy zawodowej” w opisie każdego zawodu znajdziesz odpowiednie okienka informacyjne.

Czy mogę tworzyć własne materiały edukacyjne na podstawie treści z Mapy Karier?

Wszystkie treści w Mapie Karier (m. in. opisy zawodów, artykuły na blogu, pomysły na lekcje) są otwartymi zasobami edukacyjnymi, udostępnianymi na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0).

Jeżeli chcesz wykorzystać treści ze strony Mapy Karier, możesz je rozpowszechniać i adaptować pod warunkiem prawidłowego oznaczenia źródła: 

  • jeśli rozpowszechniasz treści w formie drukowanej, umieść na każdej jej kartce informację: 

Treści dostępne za darmo na: Mapa Karier (mapakarier.org), licencja CC BY 4.0.

  • jeśli rozpowszechniasz treści w formie cyfrowej, na każdym widoku strony umieść informację:

Treści dostępne za darmo na: Mapa Karier (https://mapakarier.org), licencja CC BY 4.0.

Pamiętaj, że możliwość korzystania z materiałów publikowanych na Mapie Karier nie jest jednoznaczna ze zgodą na publikację naszego logotypu. Logotyp Mapy Karier to zarejestrowany znak towarowy i każdorazowo jego użycie wymaga naszej zgody.

Będzie nam miło, jeśli podzielisz się z nami swoim pomysłem na wykorzystanie materiałów Mapy Karier. Skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy lub napisz do nas: kontakt@mapakarier.org.

Czym są otwarte zasoby edukacyjne?

Otwarte zasoby edukacyjne, OZE, (ang. open educational resources, OER) to powszechnie dostępne zasoby, udostępniane za darmo wraz z prawem do ich dalszego wykorzystywania i adaptacji. Otwarte zasoby edukacyjne są publikowane na wolnych licencjach (np. Creative Commons) lub znajdują się w domenie publicznej. Dzięki temu w pełni legalnie i bez ponoszenia opłat można je pobierać, kopiować, rozpowszechniać, tłumaczyć czy dostosowywać do lokalnego kontekstu. Tworzenie i upowszechnianie otwartych zasobów edukacyjnych ma na celu umożliwienie równego dostępu do wiedzy jako dobra wspólnego.

Czy mogę wykorzystać logotyp Mapy Karier?

Logotyp Mapy Karier jest zastrzeżonym znakiem towarowym i jego wykorzystanie każdorazowo wymaga akceptacji fundacji Katalyst Education. Jeśli chcesz, abyśmy objęli patronatem Twoje wydarzenie lub zorganizowali wspólne przedsięwzięcie, napisz do nas: kontakt@mapakarier.org.

Czy mogę użyć w mojej pracy zdjęć zawodów z Mapy Karier?

Zdjęcia ilustrujące poszczególne zawody są zakupione w serwisach stockowych, co oznacza, że nabyliśmy prawo do korzystania z nich na portalu, ale nie do redystrybucji. 

Nie ma możliwości pobrania karty zawodu ze zdjęciem.

Czy mogę użyć zrzutów ekranu z Mapy Karier w publikacji?

Tak, o ile będą to pełne zrzuty ekranu, a nie przedstawiające samo zdjęcie zawodu. Wymagamy również podania źródła: Mapa Karier (mapakarier.org), licencja CC BY 4.0.

Czy mogę o was napisać?

Tak, bardzo do tego zachęcamy. Będziemy wdzięczni za udostępnianie linku do strony (https://mapakarier.org) zarówno w internecie, jak i w materiałach drukowanych. Jeśli możesz, daj nam też znać, gdzie i w jaki sposób rozpowszechniasz informacje o Mapie Karier. Napisz do nas poprzez formularz kontaktowy lub na adres kontakt@mapakarier.org. Chętnie zbieramy takie informacje, ponieważ dają nam lepsze pojęcie o zasięgu, jaki ma nasze narzędzie.

Czy możecie poprowadzić zajęcia w mojej szkole?

Nie oferujemy prowadzenia lekcji w szkołach. Zapraszamy do korzystania z Mapy Karier podczas zajęć z uczniami, wykorzystywania naszych pomysłów na lekcje oraz do polecania młodzieży wywiadów z przedstawicielami różnych branż w ramach projektu #ZawodowyStream.  

Czy prowadzicie szkolenia dla nauczycieli?

Regularnie prowadzimy otwarte webinary dla doradców zawodowych, pedagogów, wychowawców i nauczycieli. O nadchodzących spotkaniach informujemy na fanpage’u Mapy Karier i poprzez newsletter dla edukatorów, na który można zapisać się tutaj. Nagrania dotychczasowych webinarów znajdziesz na kanale YouTube Mapy Karier.

Doradców zawodowych zachęcamy do dołączenia do wysoko ocenianego i bezpłatnego kursu e-learningowego „Coaching kariery na miarę XXI wieku”.

Jeżeli jesteś zainteresowany dedykowaną ofertą szkoleniową, skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy lub napisz do nas na adres kontakt@mapakarier.org.

Czy prowadzicie indywidualne konsultacje doradcze dla młodzieży?

Przykro nam, ale nie prowadzimy takich usług. Jeśli Twoje dziecko potrzebuje wsparcia w zakresie doradztwa edukacyjno-zawodowego, poszukajcie pomocy w najbliższej poradni psychologiczno-pedagogicznej. Stworzyliśmy jednak obszerny poradnik na temat indywidualnej rozmowy doradczej dla osób pracujących z młodzieżą.

W jaki sposób mogę wykorzystać Mapę Karier jako rodzic?

Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób możesz wspierać swoje dziecko w wyborach edukacyjno-zawodowych, zajrzyj do Strefy Rodzica, w której dzielimy się wskazówkami i wartościowymi zasobami.

Zapraszamy Cię do eksploracji zasobów Mapy Karier wraz z dzieckiem. 

Czy mogę pokazać Mapę Karier na konferencji?

Oczywiście. Będziemy bardzo wdzięczni.

Jeśli możesz, daj nam znać poprzez formularz kontaktowy lub napisz do nas: kontakt@mapakarier.org, gdzie i kiedy Mapa będzie prezentowana. To dla nas ważna informacja, dzięki której możemy lepiej oszacować, jaki zasięg ma nasz projekt.

Czy mogę szkolić w zakresie korzystania z Mapy Karier?

Tak. Cieszymy się z każdej inicjatywy upowszechniającej korzystanie z Mapy Karier. Będzie nam miło, jeśli dasz nam znać poprzez formularz kontaktowy lub napiszesz do nas na adres kontakt@mapakarier.org, gdzie i kogo szkolisz. 

Czy możecie udzielić patronatu projektowi związanemu z doradztwem edukacyjno-zawodowym?

Napisz do nas poprzez formularz kontaktowy lub na adres kontakt@mapakarier.org i opisz jak najbardziej szczegółowo Twoją inicjatywę. Na pewno się z Tobą skontaktujemy.

Jak mogę się z wami skontaktować?

Skorzystaj z formularza kontaktowego lub napisz na adres: kontakt@mapakarier.org. Odpowiadamy na każdą wiadomość. 

Jak mogę zgłosić pomysł na nową funkcjonalność lub błąd na stronie?

Skorzystaj z formularza kontaktowego lub napisz na adres: kontakt@mapakarier.org.