Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Podolog

Wykonuję zabiegi lecznicze i pielęgnacyjne stóp.

Podolog

Wykonuję zabiegi lecznicze i pielęgnacyjne stóp.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki zabiegom, które wykonuję, stopy moich klientów odzyskują zdrowie i estetyczny wygląd. Sprawne, zadbane stopy poprawiają samopoczucie, przywracają komfort życia i poruszania się, i pozwalają im cieszyć się przyjemnością płynącą ze spacerów, biegania,…

Czym się zajmuję?

Najkrócej rzecz ujmując – stopami. Zarówno tymi zdrowymi, by takimi pozostały jak najdłużej, jak i chorymi, wymagającymi specjalnej pielęgnacji. Dzięki mnie i zabiegom, które wykonuję, stopy moich klientów odzyskują zdrowie i estetyczny wygląd. Do moich zadań należy m.in. usuwanie zgrubień i odcisków, szlifowanie, korygowanie i prawidłowe obcinanie paznokci, leczenie bolesnych pęknięć skóry na piętach, wykonywanie klamer korygujących na wrastające paznokcie, masaże stóp.


Bardzo często wykonuję zabiegi podologiczne u ludzi, którzy mają problemy z poruszaniem się i nie są w stanie samodzielnie zadbać o swoje stopy: osób starszych, niepełnosprawnych ruchowo, cierpiących na choroby kręgosłupa lub otyłość. Dużą grupę osób odwiedzających mój gabinet stanowią chorzy na cukrzycę. W tej chorobie nawet niewielkie urazy czy uszkodzenia naskórka mogą doprowadzić do ciężkich, trudno gojących się owrzodzeń. Dzięki mojej pomocy ich stopy szybciej odzyskują zdrowie.
Dbam o to, aby wszystkie stykające się z ciałem klienta końcówki narzędzi i sprzętu, którego używam, były jednorazowe lub sterylizowane po każdym zabiegu, dzięki temu mam pewność, że moi klienci nie zarażą się jakąś chorobą zakaźną, np. grzybicą. Sam również chronię się przed zakażeniem – przy pracy używam rękawiczek ochronnych, a przy frezowaniu także maski chroniącej przed wdychaniem drobinek usuwanego naskórka.
Doradzam moim klientom także to, jak powinni pielęgnować stopy w domu: jakich kosmetyków używać, jakie nosić obuwie i - ewentualnie - wkładki ortopedyczne, bo sama wizyta w gabinecie podologa nie wystarczy. Choroby stóp mają złożone przyczyny lub są objawami innych schorzeń, dlatego często współpracuję z lekarzami różnych specjalizacji: dermatologami, chirurgami, diabetologami, flebologami – to lekarze zajmujący się leczeniem żylaków, zakrzepów i innych chorób żył.


Co powinienem umieć? 

Podczas pracy używam różnorodnego sprzętu: frezarki podologicznej z różnymi końcówkami, czyli frezami, pilników, cążek kosmetycznych, dłutek, klamer, muszę więc znać się na jego obsłudze.


Muszę znać substancje chemiczne wchodzące w skład kremów, maści, balsamów, których używam podczas zabiegów i polecam moim klientom do codziennej pielęgnacji stóp, wiedzieć, jakie mają działanie i jakie problemy stóp można dzięki nim wyleczyć, ale także znać przeciwwskazania do ich stosowania w przypadku konkretnych schorzeń czy urazów albo alergii na określone składniki.
Muszę świetnie znać anatomię i fizjologię kończyny dolnej, a w szczególności choroby i deformacje stóp: paluch koślawy, płaskostopie, palce młotkowate, wrastające paznokcie, umieć dobrać zabiegi podologiczne do konkretnych problemów, wiedzieć, jakie schorzenia, np. miażdżyca, cukrzyca, obrzęk limfatyczny, zakażenia skóry, głębokie owrzodzenia, wymagają konsultacji z lekarzami specjalistami i do jakiego powinienem odesłać mojego klienta.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • cierpliwość,
  • empatia,
  • dokładność,
  • spostrzegawczość,
  • odporność emocjonalna,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w gabinetach masażu, salonach kosmetycznych, sanatoriach, ośrodkach SPA, centach rehabilitacji, poradniach diabetologicznych. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.